A nyári a szabadtéri kalandok időszaka, de a meleg időjárás komoly kihívás elé állíthatja négylábú barátainkat. Mivel ők másképp szabályozzák a testhőmérsékletüket, mint mi, fokozott figyelmet igényelnek. Lássuk, hogyan tehetjük a nyári sétákat biztonságossá és élvezetessé kedvenceink számára!
Ahogy beköszönt a nyár, és a hőmérő higanyszála egyre feljebb kúszik, mi is egyre több időt töltenénk a szabadban. De mi a helyzet kutyáinkkal? Az ő testük másként reagál a hőségre, mint a miénk, és ami nekünk kellemes séta, az nekik akár veszélyes is lehet.
Miért olyan veszélyes a hőség a kutyákra?
Fontos megérteni, hogy a kutyák hőszabályozása eltér az emberétől. Míg mi izzadunk, ők elsősorban lihegéssel hűtik magukat. Kánikula idején azonban ez a mechanizmus azonban elégtelen lehet, ami gyorsan a testhőmérséklet drasztikus emelkedéséhez, azaz hőgutához vezethet. A hőguta súlyos szervi károsodást okozhat, és azonnali orvosi beavatkozás nélkül akár végzetes is lehet. Emellett a melegben fokozottabban párologtatnak folyadékot, és a vízpótlás hiánya hamar kiszáradáshoz vezethet. Gondoljunk csak bele, milyen érzés mezítláb sétálni a tűző napon felhevült aszfalton – pontosan ez történik a kutya mancsával is, ami fájdalmas égési sérüléseket okozhat. Végül, bár a bunda védelmet nyújt, a vékonyabb szőrű, világosabb bőrű kutyák, vagy a fedetlen területek, mint az orr és a fülek, könnyen leéghetnek, ami nemcsak fájdalmas, de hosszú távon bőrrák kockázatát is növelheti.
Okos időzítés a sétákhoz
A napszak megválasztása talán a legfontosabb lépés a nyári kutyasétáltatás biztonságában. A sétákat a nap hűvösebb időszakaira, azaz kora reggelre, jellemzően 6:00 és 8:00 óra közé, vagy késő estére, 19:00 óra utánra ütemezzük. Ilyenkor a levegő még friss vagy már lehűlt, és a talaj sem forrósodott fel annyira. Kiemelten fontos elkerülni a sétát a nap legmelegebb óráiban, általában délelőtt 10 és délután 4 óra között. Ebben az időszakban az aszfalt és a járda hőmérséklete kritikus szintre emelkedhet, ami komoly veszélyt jelent kedvencünk mancsaira. Ha ebben az időszakban elkerülhetetlen a rövid kijutás (például egy gyors pisilésre), az legyen tényleg csak percekre korlátozva, és kizárólag árnyékos, füves területen történjen.
A hidratálás létfontosságú
Ahogyan nekünk, úgy kutyáinknak is elengedhetetlen a megfelelő folyadékpótlás, különösen meleg időben. Mindig legyen nálunk hordozható vizespalack és összecsukható itatótál. Ne becsüljük alá a szükséges víz mennyiségét; egy órás séta során egy közepes termetű kutyának akár fél liter vagy több vízre is szüksége lehet. Kínáljunk kutyánknak vizet rendszeresen, ideális esetben 15-20 percenként, még akkor is, ha nem tűnik szomjasnak. A dehidratáció megelőzése sokkal könnyebb, mint a kezelése, és egy benedvesített kendő a nyakára vagy hasára helyezve extra hűtést biztosíthat a pihenők alatt.
Védjük a mancsokat!
A járda és az aszfalt nyáron rendkívül felforrósodhat, ami égési sérüléseket és hólyagokat okozhat a kutya mancsain. Ennek elkerülésére a legegyszerűbb módszer az „5 másodperces szabály”: tegyük a tenyerünket a járdára. Ha 5 másodpercig nem tudjuk rajta tartani, mert túl forró, akkor a kutyánk mancsának is az. Ilyenkor válasszunk másik útvonalat, ahol a kutya a füvön tud sétálni, vagy fontoljuk meg a kutyacipő használatát, esetleg egy speciális mancsviasz (mint például a Musher's Secret) alkalmazását, amely védőréteget képez a tappancson.
Az árnyékos ösvények előnyei és a gyakori pihenők
Séta előtt érdemes megtervezni az útvonalat, figyelembe véve az árnyékos területeket. Keressünk olyan utakat, ahol fák, épületek vagy fedett ösvények biztosítanak védelmet a perzselő nap elől. Ezek a helyek segítenek megelőzni a túlmelegedést, és lehetőséget biztosítanak a pihenésre. Ne erőltessük a folyamatos sétát! Engedjük meg kutyánknak, hogy megálljon az árnyékban, pihenjen, lehűljön. Ha azt látjuk, hogy túlzottan liheg, nyáladzik, tántorog, vagy ínye élénkpiros, azonnal keressünk egy hűvös helyet, és kínáljunk neki vizet.
Fényvédelem kutyáknak – Igen, ez is fontos!
Ahogyan az emberek, úgy a kutyák is leéghetnek. Különösen érzékeny területek az orr, a fülek, vagy a has. Vigyünk fel háziállatok számára biztonságos fényvédőt ezekre a kényes részekre. Fontos, hogy soha ne használjunk emberi naptejet, mert az tartalmazhat a kutyákra mérgező összetevőket, mint például a cink-oxidot. Keressünk kifejezetten kutyák számára kifejlesztett termékeket.
Mindig pórázon és naprakész azonosítóval
A nyári hónapokban a kutyák figyelmét könnyen elvonhatják az új illatok és a külső ingerek. Ezért alapvető fontosságú, hogy sétáltatás közben mindig pórázon tartsuk őket. Így elkerülhető, hogy elszaladjanak, balesetet okozzanak, vagy veszélyes helyzetbe kerüljenek. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az azonosító bilétájukon mindig aktuális elérhetőségi adatok szerepeljenek, és a mikrochip adatai is naprakészek legyenek.
Ismerjük fel a hőguta jeleit!
A hőguta egy életveszélyes állapot, amely azonnali beavatkozást igényel. A tünetek közé tartozik a túlzott, ziháló lihegés, a sötétvörös vagy élénkpiros íny, a sűrű, habos nyáladzás, a gyengeség, a tántorgás, a hányás, az ájulás vagy az üveges tekintet. Ha bármelyik jelet észleljük, azonnal vigyük a kutyát hűvös helyre, nedvesítsük be a testét langyos, nem jéghideg vízzel (különös tekintettel a mancsokra, hasra, nyakra), kínáljunk neki kis mennyiségű vizet, és azonnal forduljunk állatorvoshoz! Még ha jobban is tűnik, az állatorvosi vizsgálat elengedhetetlen a lehetséges belső károsodások miatt.
Rövidebb, de gyakoribb séták
Rendkívül forró napokon a legjobb, ha lerövidítjük a sétákat, és több, rövidebb, 15-20 perces sétát teszünk a hűvösebb órákban ahelyett, hogy egyetlen hosszú sétával terhelnénk meg kutyánkat. Fontos, hogy ne erőltessük a mozgást, és figyeljünk kutyánk jelzéseire.
Különleges figyelem bizonyos fajtáknak
Egyes kutyák sokkal érzékenyebbek a hőségre, mint mások, és kevésbé hatékonyan tudnak lehűlni. Ezért fokozott odafigyelést igényelnek a meleg időszakban. Különösen veszélyeztetettek a rövid orrú fajták, mint a bulldogok vagy mopszok, hiszen légzési nehézségeik miatt nehezen hűtik magukat lihegéssel. Ugyanígy a vastag szőrű fajták, mint a huskyk is érzékenyebbek, mivel bundájuk szigetelő hatása miatt könnyen túlmelegedhetnek. Az idős és a kölyökkutyák hőszabályozó rendszere még nem teljesen kifejlett, vagy már kevésbé hatékony, míg a krónikus betegségben szenvedő állatok (például szív- vagy légúti problémákkal küzdők) szervezete eleve terhelt, ami növeli a hőségérzékenységüket. Ezeknél a kutyáknál feltétlenül konzultáljunk állatorvossal a nyári mozgásprogramjukról, hogy elkerüljük a hőgutát és a kapcsolódó problémákat.
A séta alternatívái
Amikor a hőség elviselhetetlenné válik, vagy az esős idő miatt nem lehet kimenni, fontos, hogy kutyánk bent is le tudja vezetni az energiáját. Kiváló alternatívát nyújtanak a mentális stimulációt biztosító tevékenységek, mint például a szimatjátékok, interaktív etetők, kirakós játékok, vagy az új trükkök tanítása. A bújócska vagy egy beltéri, könnyű labdás játék is segíthet lekötni a kutyát anélkül, hogy kitennénk a veszélyes hőségnek. Ha van kertünk, egy kis, tiszta vízzel feltöltött gyerekmedence is remek hűsítő pont lehet, természetesen felügyelet mellett.
Forrás:
https://www.petmd.com/dog/general-health/summer-dog-walking-tips
Fotó: https://www.pexels.com/anna tarazevich