Mennyire okosak a kutyák?

 

A kutyák intelligenciája egy rendkívül érdekes és sokat vitatott témában. Bár nem tudjuk pontosan, hogy egy kutya mit gondol vagy érez, számos kutatás és megfigyelés bizonyítja, hogy ezek az állatok sokkal okosabbak, mint ahogy azt sokan gondolnánk.

A tudósok azt sugallják, hogy a kutyák olyan okosak lehetnek, mint egy 2 éves gyerek, az intelligenciájukkal kapcsolatos kutatások pedig bebizonyították, hogy a korábban ismertnél összetettebb módon képes tanulni.

Mi befolyásolja a kutyák tanulékonyságát?

A kutyák, akárcsak az emberek, nagyon különbözőek. Fajtától, egyéni intelligenciától, motivációtól, valamint a gazdálkodó töltött időtől eltérően képes tanulni. Egyes fajtáknak genetikailag adottak bizonyos képességek. Például a pásztorkutyák kiválóan megtanulnak nyájat terelni, a vadászkutyák pedig remek nyomkövetők. A kutya személyisége, temperamentuma is nagy szerepet játszik a tanulási folyamatban. Vannak kutyák, akik természetüknél fogva kíváncsiak, nyitottak az újdonságokra és könnyebben kötődnek, míg mások óvatosabbak és több időre van szükségük a bizalomépítéshez. Akárcsak az emberek között, a gyerekek körében vannak kiemelkedő tehetségek és lassabban tanulók, de a tanulás során a motiváció kulcsfontosságú. Ha a kutya élvezi a tanulást és érzi, hogy a gazdája büszke rá, gyorsabban fog haladni, a foglalkozás és a pozitív megerősítés nagyban segíti ezt a folyamatot.

Melyik kutyafajta a legtanulékonyabb?

Nem lehet egyetlen fajtát kiemelni, hiszen számos tényező befolyásolja a kutyák tanulási képességét, de bizonyos fajtáknak valóban vannak olyan genetikai adottságaik, amelyek egyes feladatok elsajátítását könnyebbé teszik. A teljesség igénye nélkül felsorolunk néhányat:

  • Pásztorkutyák: Ilyenek például a border collie, a puli vagy a mudi. Intelligens, munkára tenyésztett fajták, akik szeretnek feladatokat végezni és gyorsan tanulnak.
  • Terrier fajták: Az uszkár, a jack russell terrier vagy a fox terrier is nagyon okos és tanulékony.
  • Vadászkutyák: A golden retriever, a labrador retriever vagy a vizsla kiválóan alkalmasak a kiképzésre, természetük és intelligenciájuk miatt.

Honnan tudhatjuk, hogy a kutyánk okos?

Valószínűleg minden kutya okos valamilyen szempontból. De sokféle intelligencia létezik. dr. Stanley Coren, a British Columbia Egyetem professzora ismert a kutyák intelligenciájával kapcsolatos kutatásairól. Kiterjedt munkásságának számos érdekes felfedezést tett, és ezek eredményeit számos könyvben, köztük a legismertebbet, The Intelligence of Dogs-ban (A kutyák intelligenciája) tette közzé. Dr. Stanley Cor azt állítja, hogy a kutyák olyan okosak, mint egy 2-2,5 éves embergyerek. Egy átlagos kutya 165 szót tud tanulni, míg néhányan akár 250-et is.

Stanley Coren három fő kategóriába sorolja a kutyák intelligenciáját, hogy átfogóbb képet kapjunk arról, milyen mentális képességekkel rendelkeznek a kedvenceink.

A három fő kategória:

  1. Ösztönös intelligencia: Ez a kategória a képességekre utal, az egyik kutya fajtájához kötődő örökölt. Például a vadászkutyák kiváló szaglással és nyomkövető képességgel rendelkeznek, a pásztorkutyák pedig ösztönösen terelnek. Ez az intelligencia, a legkevésbé függ a tanítástól.
  2. Adaptív intelligencia: Ez a képesség arra utal, hogy a mennyire képes alkalmazkodni új helyzetekhez, problémákat megoldani és tanulni a tapasztalataiból. Például egy kutya, amelyik eltéved, képes önállóan megtalálni a hazautat.
  3. Munkavégzés/engedelmességi intelligencia: Ez a kategória a kutya képességére utal, hogy megtanuljon és végrehajtson különböző parancsokat és feladatokat. Ez az a fajta intelligencia, amelyet a kiképzés során fejlesztünk.

 

Sokan azt gondolják, hogy a kutyák csak a hanglejtésünket képesek feldolgozni, de Victoria Ratcliffe, a Sussexi Egyetem kutatójának kísérletei azt sugallják, hogy az agyuk a tényleges szavakat is feldolgozza. Ratcliffe kutatásai forradalmasították a kutyák kognitív képességeiről alkotott elképzeléseinket. Az a felismerés, hogy nemcsak a hanglejtésünkre, hanem a szavak konkrét jelentésére is reagálnak, előrelépés a kutyák és az emberek közötti kommunikáció megértésében.

Képzeljük el, hogy a kutyánk egyre csalódottabban nézünk ránk, amikor a tálkájába kevesebb ételt teszünk.   Egy  2019-es tanulmány  kimutatta, hogy a kutyák érzékelik a mennyiségi különbségeket, például ha a szokásosnál kevesebb táplálékkal van tele. A számszerű érzékelés csak egy a sok képesség közül, amelyekkel ezek az állatok rendelkeznek. Minél tudunk meg róluk, annál jobban leszünk többet kielégíteni az igényeket és elmélyíteni a velük való kapcsolatot.

 

Fotó:

Nataliya Vaitkevich: https://www.pexels.com

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.